PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=673946}
7,4 134 559
ocen
7,4 10 1 134559
6,1 25
ocen krytyków
Jack Strong
powrót do forum filmu Jack Strong

gdy czytam wpisy ,,polaków''. Ludzie jak możecie nazywać bohatera zdrajcą ? Przecież PRL to była zwykła kraina wpływów ZSRR. Przysięga wojskowa żołnierza brzmiała :

,,Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Wojska Polskiego, przysięgam Narodowi Polskiemu być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem, wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminów, dochować ściśle tajemnicy wojskowej i państwowej, nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego. Przysięgam służyć ze wszystkich sił Ojczyźnie, bronić niezłomnie praw ludu pracującego, zawarowanych w Konstytucji, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wierności Rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami i w razie potrzeby nie szczędząc krwi ani życia mężnie walczyć w obronie Ojczyzny, o świętą sprawę niepodległości, wolności i szczęścia ludu. Gdybym nie bacząc na tę moją uroczystą przysięgę obowiązek wierności wobec Ojczyzny złamał, niechaj mnie dosięgnie surowa ręka sprawiedliwości ludowej".

Czy tak powinny brzmieć słowa przysięgi składanej wolnej Ojczyźnie ? Zdrajcą mógłby być dzisiaj, gdyby swoje informacje przekazywał np. Rosji ale wtedy ? gdy Polska była krajem zniewolonym ?

ocenił(a) film na 9
Caleb_King

Nie masz pojęcia o temacie który komentujesz:

Primo: Kukliński nie ujawnił żadnych planów ataku nuklearnego bo ZSRR planował atak na zachód przy zmasowanym użyciu sił pancernych, w którym mięsem armatnim miało być LWP

Secundo: w PRL Kukliński należał do elity finansowej - w USA był już tylko biednym emigrantem, który w dodatku musiał się ukrywać (nie mógł korzystać z życia) więc teza o motywacji finansowej jest wyssana z palca

tercjo: Przysięga złożona na wierność okupantowi nadaje się tylko do jej niedotrzymania - każdy patriota powinien z taką przysięgą zrobić to co Kukliński. I odwrotnie - ci którzy wiernie służyli okupantom (Jaruzelski i reszta) to zwykli zdrajcy i kolaboranci, jawnie i sowicie opłacani tonami srebrników

quatro: Na działalności Kuklińskiego oczywiście najbardziej skorzystali Polacy. Ujawnione przez Kuklińskiego plany ataku ZSRR na zachód przyśpieszyły wyścig zbrojeń po stronie USA co stało się najważniejszą przyczyną upadku ZSRR i komunizmu w Europie wschodniej / wolności dla Polski

Fajnie że przyznałeś że swoją opinię czerpiesz z rozmów z oficerami LWP, ktorzy "bronili nas przed atakiem USA" :) :) :)
To tłumaczy twój taki a nie inny punkt widzenia.

Mannerheim

Ech... te inwektywy...

Primo: LPW kontra bomby atomowe? Wojna z Zachodem w latach 80 bez użycia broni atomowej? Nie powiem nic więcej...

Secundo: Kukliński zapewne nie zakładał ucieczki, a uciekł dopiero w obliczu zdemaskowania. Był w elicie finansowej PRL? Nie brał pieniędzy, czyli każdy pułkownik LPW lub wyżej był w elicie finansowej? Wątpliwe ponad miarę.

Tertio: Ilu rosjan było w LPW? Ogromna większość to byli Polacy. Niejednokrotnie spaczeni propagandą, ale nierzadko zwykli ludzie, niezbyt mieszający się w sprawy polityczne (zwłaszcza na niższych szczeblach). Oni też byli okupantami? Polacy okupujący Polskę... Dzisiaj ci, którzy gloryfikują Kuklińskiego, wprowadzili Polskę do NATO, chcą tarcz antyrakietowych i baz amerykańskich w Polsce, a nasi żołnierze jeżdżą na misje chronić interesy USA... tzn... "krzewić demokrację". Czyli też są zdrajcami, a Amerykanie naszymi okupantami?

Quarto: Racja, wyścig zbrojeń był jedną z przyczyn rozpadu, ale wyścig zbrojeń dotyczył broni atomowej i nowoczesnych technologii (systemów satelitarnych, myśliwców/bombowców strategicznych, etc.), które wymagają o wiele więcej nakładów niż utrzymanie mięsa armatniego, którego nota bene ZSRR miało najwięcej na świecie. Sam sobie zaprzeczasz - w pierwszym punkcie piszesz o tym, że Kukliński nie ujawnił planów ZSRR tylko LPW, a potem umieszczasz co innego.
Jeżeli uważasz, że Amerykanie dla naszej wolności chcieli wdać się w wojnę z ZSRR, to nie mam pytań.

Quinto: nie pisałem o oficerach LPW, więc proszę cię o nie insynuowanie tego. Akurat tak się składa, że to byli to wojskowi (nawet nie oficerowie) WP - i nie są w tym poglądzie odosobnieni (np. opinia gen. Dukaczewskiego z 7/02/2014, z Radia Zet)

To jest tylko i wyłącznie polityka. Zmienia się kolor władzy, a z nim ocena poczynań pułkownika. On może i jest bohaterem, ale dla Amerykanów, nie dla Polaków. Prawdziwy rozbiór komuny w Polsce zrobiło miliony ludzi, którzy wyszli na ulicę pokazując swój brak poparcia dla władzy.

P.S. Jeżeli chcesz, żeby cię poważnie traktowano, traktuj tak osoby z którymi rozmawiasz.

ocenił(a) film na 7
Caleb_King

"Primo: LPW kontra bomby atomowe? Wojna z Zachodem w latach 80 bez użycia broni atomowej? Nie powiem nic więcej... "

Powiedz powiedz. Po prostu pokaż, odwołując się do wiedzy o tej sytuacji, że przedmówca jest w błędzie, zamiast próbować załatwiać go retorycznie. Retoryka jest zawsze najsłabszym typem argumentacji, bo ma służyć zwycięstwu w dyskusji, a to jest g00wno warte, liczy się prawda, a nie jak nas ocenią.

Mannerheim

Sam bym tego lepiej nie ujął.

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
Mannerheim

@Mannerheim
Secundo: w PRL Kukliński należał do elity finansowej - w USA był już tylko biednym emigrantem, który w dodatku musiał się ukrywać (nie mógł korzystać z życia) więc teza o motywacji finansowej jest wyssana z palca

tercjo: Przysięga złożona na wierność okupantowi nadaje się tylko do jej niedotrzymania - każdy patriota powinien z taką przysięgą zrobić to co Kukliński. I odwrotnie - ci którzy wiernie służyli okupantom (Jaruzelski i reszta) to zwykli zdrajcy i kolaboranci, jawnie i sowicie opłacani tonami srebrników


O to to to. Bardzo dobrze to ująłeś Mannerheim. Podpisuję się pod tym.

Znamiennna jest wypowiedź Jaruzelskiego :
Jaruzelski: Jeśli uznamy Kuklińskiego za bohatera, to znaczy, że my jesteśmy zdrajcami. ;P

Caleb_King

>Rozmawiałem również kilkakrotnie z wojskowymi na temat postaci Kuklińskiego, żaden z nich nie widzi w nim krzty bohatera.
>Dla nich przysięga, obrona kraju i rozkaz są święte.

Miesza Ci się w głowie przyjacielu. 1985 rok spędziłem w armii (sic!), która miała tyle wspólnego z Wojskiem Polskim co świnia z niebem. Pojmujesz tą subtelność? Podczas składania przysięgi, kiedy inne rośliny powtarzały za wodzem jej słowa - milczałem. Nie chciałem mieć nic wspólnego z tym obłudnym tekstem. Na ten tekst można było co najwyżej n^sikać.

Co do Twoich wojskowych. Ostatnie zacytowane zdanie mnie maksymalnie rozwaliło. Wolnej Poski nie ma od 1939 roku - dociera to to Twojej łepetyny?

Mrok

Do kroćset, ostatni raz powtarzam, że 'kiedyś dyrektywy przychodziły z Moskwy, dzisiaj przychodzą z Brukseli"! Co mi się miesza? Rozumiesz to, czy mam ci otwarcie napisać, że tak samo uważam jak ty?

Nie powtarzałeś tekstu przysięgi, twój wybór.

Spędziłeś w armii (służba zasadnicza i przymus, jak mniemam) rok czasu, i mówisz, że wiesz co miała wspólnego z Wojskiem Polskim. Byłeś i w LPW i w WP? Albo może do 1989 r. była świnia, a od 1990r. niebo? Rozwiń proszę, swoją myśl.

Mam rozumieć też, że 'moi' wojskowi nie mają racji po zawodowym stażu wojskowym 5-15 lat w armii, a ty po 1 roku masz?

Caleb_King

Przeczysz sam sobie przyjacielu.

Napisałeś "kiedyś dyrektywy przychodziły z Moskwy, dzisiaj przychodzą z Brukseli", czyli CO takiego się w Wojsku Polskim KONKRETNIE zmieniło? Zależności od czerwonych, na te od różowych? Odpowiem Ci - absolutnie nic. Ci Twoi wojskowi żyją nie ideałami a mitem salonowym. To jest właściwe słowo. Wystarczająco dużo mam kolegów w armii, żeby mieć w tym względzie jakiekolwiek złudzenia. Twoje zdanie które przytoczyłem jest odpowiedzą na wszystkie inne pytania w tym względzie. Od 1989 roku ogłupia się Polaków powtarzając im że są wolnym narodem. Co się zmieniło wymieniłem w punktach poniżej , cała reszta jest dokładnie taka ja była, czyli maksymalnie zakłamana. Fakt że to dociera tylko do części społeczeństwa wynika z dwóch powodów: wyszukanego medialnego makijażu i zmęczenia ludzi, który NIE są zainteresowani odgrywaniem po raz kolejny dr Judyma.

>Albo może do 1989 r. była świnia, a od 1990r. niebo?

Jeśli to osobisty przytyk do mnie to nie zniżę się żeby nań odpowiadać, jeśli natomiast uważasz że sytuacja w Wojsku Polskim po 1990 roku zmieniła się tak diametralnie to możliwości są dwie, albo jest fantastą, albo idealistą. Obie postawy nie mają ani w normalnym, uczciwym świecie, ani w tym zakłamanym najmniejszego sensu. To jest wyłącznie sztuka dla sztuki żeby podbudować swoje ego.

ocenił(a) film na 4
Mrok

W czasie przysięgi milczałeś. Cóż za bohaterstwo.
Dlaczego nie odmówiłeś służby w znienawidzonej komunistycznej armii ?

utombak

>Dlaczego nie odmówiłeś służby w znienawidzonej komunistycznej armii ?

Odmówienie służby wojskowej postrzegasz jako czyn bohatera? Albo jesteś ŚJ, albo zwariowałeś człowieku.

Dlaczego nie odmówiłem? hah ;) Bo to by w tym zawszonym środowisku absolutnie NIC nie zmieniło. Dociera? NIC! Rozumiesz?!

Do ludzi pokroju Piotrowskiego, którzy zaprzedali dusze i ciała komunie NIC nie znaczyły i do dziś NIC nie znaczą takie pompatyczne gesty. To nic nie zmienia w ich myśleniu. Równie dobrze możesz Ty sam dziś napisać do Tuska, że w ramach protestu na jego złodziejskie zagrywki nie będziesz pobierał emerytury. ;) Absolutnie nikogo to nie obejdzie. Żadne odmowy, głodówki, ani inne formy protestu nikogo nie obchodzą. To jest wyłącznie marynowanie energii i niszczenie samego siebie.
ks Jerzy Popiełuszko zginął śmiercią męczeńską będąc wierny swojej wierze i ideałom wolnościowym Solidarności. Co z tymi ideałami zrobili szubrawcy spod znaku okrągłego stołu?! Ta śmierć ich czegoś nauczyła? Konkretnie czego?

Niech dotrze do Ciebie i Tobie podobnych, że Polska nadal jest komunistycznym krajem. Od 1945 roku zmieniło się u nas 6 rzeczy:
- sama forma wypowiedzi, czyli "prawomyślny" zakłamany bełkot (sens i filozofia pozostały dokładnie te same),
- garnitury na te od Armaniego itp. (słoma z butów po staremu wystaje),
- co poniektóre gęby z ojców i teściów na synów i szwagrów (równie zakłamane jak ich poprzedników),
- flaga której oddajemy pokłon (sierp i młot zamieniono na gwiazdki),
- fakt, że mogę w tym miejscu zamieścić swoją wypowiedź (choć w wielu miejscach taka możliwość jest już powoli blokowana)
- oraz możliwość wyjazdu za granicę.

Tyle zyskaliśmy. Co utraciliśmy przy okazji?

Nadal tkwimy w komunistycznym ustroju pokrytym perfekcyjnym makijażem, natomiast za 2 powyższe ostatnie punkty zapłaciliśmy zaprzedaniem praktycznie całego majątku Polski (pozostały już tylko lasy), który został za pół darmo oddany, przez ekipy, które sprawowały władzę w ciągu ostatnich 20 lat.

Do 1989 roku komuna niszczyła ludzi o odmiennej orientacji politycznej siła. Po 1989 roku, czyli powtórce z Targowicy komunistyczna "demokracja" dokonała reszty za pomocą inteligentnego prania mózgów.

A Ty mnie pytasz dlaczego nie odmówiłem składania przysięgi wojskowej w 1985 roku? ;) Chyba oszalałeś. ;) I nie wyjeżdżaj mi tutaj z odwoływaniem się do honoru. Nie splamiłem się współpracą z komuchami i nie czuję potrzeby absolutnie nikomu niczego udowadniać. Taki gest w takiej sytuacji jest rzucaniem pereł przed wieprze, które mają z tego niesamowitą zabawę.

ocenił(a) film na 4
Mrok

Ja z niczym nie wyjeżdżam. Tak tylko spytałem o tę odmowę służby.
A co do kraju jakim jest Polska i całej reszty zgadzam się z Tobą

utombak

Kajam się w prochu i popiele i bardzo Cię przepraszam za osobisty atak.

Nie zrozumiałem Twojego wpisu. To dobrze że jesteś świadomy tego stanu rzeczy. Być może dożyjesz czasu, w którym osoby Twojego pokroju będą mogły coś zmienić na lepsze. Oby tak się stało.

ocenił(a) film na 4
Mrok

Oj raczej nie, ja już niedługo dziadkiem będę. i nie musisz przepraszać, to moja wina bo zawsze tak formułuję zdania, że ludzie mnie opacznie rozumieją - taka ułomność.
Komuchów nienawidzę z całego serca.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
Mrok

Trafna diagnoza.

ocenił(a) film na 7
utombak

Ty odmówiłeś? Chwała Ci. Ile siedziałeś? Jakie nieprzyjemne konsekwencje Cię spotkały. Warto takich jak Ty pochwalić, co dobrym przykładem służą i pokierują innych, aby nie tylko zachowywali się zgodnie ze swoim sumieniem, ale by lepszą drogę wybrali.

ocenił(a) film na 6
utombak

To była polska armia, gdyby nas NATO atakowało, nikt by Ciebie nie pytał, czy jesteś za czy przeciw, tylko dostałbyś kulę w łeb, jako mieszkaniec wrogiego dla nich kraju.

Caleb_King

Bardzo mądra opinia. Zgadzam się całkowicie.

ocenił(a) film na 1
Caleb_King

I ja się z Tobą zgadzam. Bardzo dobrze wszystko ujęte! Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 1
Caleb_King

dwa razy mi się napisało- to pozdrawiam raz jeszcze ;)

ocenił(a) film na 8
parhelia_filmweb

Bardzo dużo winy za tę niejednoznaczną ocenę Kuklińskiego ponoszą środki masowego przekazu, szczególnie telewizja publiczna. Bez przerwy słyszę, takie komentarze, że to "kontrowersyjna postać", "niejednoznaczna", "dla jednych zdrajca, dla innych bohater". Telewizja publiczna ma podobno być misyjna, co oznacza, że powinna kształtować opinię publiczną uświadamiając ludziom, że PRL nie była państwem suwerennym, że Kukliński nie zdradził swojej ojczyzny, tylko zdradził okupantów tej ojczyzny, a więc był bohaterem. Polacy cały czas mają problem ze zrozumieniem tego, że komunizm i faszyzm to były takie same zbrodnicze totalitaryzmy, a komunizm ma na swoim koncie dużo więcej ofiar niż faszyzm. Niemcy jakoś szybciej się uporali ze swoim nazistowskim dziedzictwem. Nie byłoby możliwości, żeby w publicznej niemieckiej telewizji ktoś powiedział, że Claus von Stauffenberg był niejednoznaczną postacią i dla niektórych jest zdrajcą, bo taki prezenter zaraz zostałby zwolniony za propagowanie faszyzmu. Bo pułkownik zdradził morderców, którzy pogrążyli jego kraj w wojnie. Tak samo Kukliński zdradził morderców, którzy mordowali polskich patriotów i strzelali do robotników w Poznaniu i Gdańsku.

madlen114

>Telewizja publiczna ma podobno być misyjna

Zgadzam się choć nie ukrywam że prawie padłem ze śmiechu czytając Twoje słowa. ;) "Nasze" media są nie są naszą własnością od lat. Brednie, które wypisuje prasa i które są wygłaszane w TV akceptują ludziki z układów (tak 1/4 W-wki) oraz pokolenie lemingów "przecież w telewizji powiedzieli" poza nimi nikt przy zdrowych zmysłach nie traktuje tych bredni poważnie.

ocenił(a) film na 7
madlen114

No a kto w tych mediach masowej indoktrynacji siedzi? Przecież nie kosmici, co w 1989 się pojawili, a swoi ludzie, z karierami w służbach PeRelu, resortowe dzieci, cwaniaki rożne, co to im futra w głowie były, a nie Polska.

s1.bild.me_bilder_260513_9781866ff_jpg

zmień _ na /, z wyj.ostatniego

ocenił(a) film na 10
parhelia_filmweb

Oj lewacy, lewacy ...Pan Cejrowski słusznie pisał o Kuklińskim :

,,Piszą, że dezerter i zdrajca. Nawet Lech Wałęsa stwierdził w radiu, że Kuklińskiego za wzór stawiać się nie da - bo dezerter i zdrajca.
A kogóż on zdradził?
Sowieckiego okupanta.
A zdezerterował skąd?
Z Ludowego Wojska Polskiego. LWP służyło obecemu mocarstwu. W roku 1970, na rozkaz generała Jaruzelskiego oddziały LWP strzelały i zabijały protestujących robotników w Trójmieście. Zdezerterować z takiej armii to honor.''

Powinniście to 200 razy przepisać w zeszycie . Gwarantuje ,że nawet wy zrozumiecie.

ocenił(a) film na 7
parhelia_filmweb

Oczywiście że to zdrajca. Zdrajca Polskiej Republiki Ludowej. Czy to moralne, właściwe, bohaterskie czy godne potępienia to dywagacje przez pryzmat poglądów i dzisiejszej rzeczywistości ALE jak to napisał wyżej Caleb_King to tylko postać polityczna. Jego udział w historii jest kompletnie nieistotny, sprawa jest wyolbrzymiona i reżyser Pasikowski znów tworzy film który ma wzbudzić kontrowersje i podzielić opinie publiczną. Od miesięcy toczą się i nasilają dyskusje 'zdrajca czy bohater?'. Temat zastępczy ot co. Z tego co zobaczyłem w zwiastunie stwierdzam że to fajny film akcji w stylu amerykańskim którzy każdą bzdurę potrafią do rangi niesamowitego wydarzenia podnieść. Film powinien być dystrybuowany zagranicą żeby tam mogli sobie pooglądać coś o naszym kraju, w tu w Polsce kompletnie zignorowany. Stworzony tylko żebyśmy się znowu kłócili. 'Lewaki' to szczwane bestie...

Melcio

>Oczywiście że to zdrajca. Zdrajca Polskiej Republiki Ludowej.

która byłą jedną z republik Kraju Rad i miała z wolną Polską tyle wspólnego co wieprz z lwem.

parhelia_filmweb

Takiemu idiocie jak ty (celowo z małej litery) nie pomoże nawet zapisanie duzymi literami 200 zeszytów, bo do durnego łba nie dociera, że ktoś kto donosi czy to jak Kuklinski Amerykanom sprzedajac informacje czy też tajni wspolpracownicy donoszący ubecji i esbecji są zdrajcami.

ocenił(a) film na 10
Nowick

Kogóż to zdradził?

SOWIECKI RZĄD i OKUPANTA NASZEJ OJCZYZNY

Dla nich może sobie być zdrajcą, bo logiczne :)

Polska to szczep piastowski a nie moskiewski !

ocenił(a) film na 10
glov00

Nowick nie rozumie bo to szczep raczej ,,po-stalinowski''. Pewnie dziadek z UB, tata odziedziczył fuchę w SB a on może były milicjant przemianowany na policjanta ?:)

parhelia_filmweb

parhelia_filmweb oszołomie naucz się czytać ze zrozumieniem. Wyzej wypunktowane dlaczego KUKLIŃSKI TO ZDRAJCA pod czym się podpisałem.

Dalej, cytując wypada wiedzieć co się cytuje. Przysięga którą skopiowałeś jest z lat 50 tych, ZDRAJCA KUKLIŃSKI składał przysięgę w II polowie lat 40 czyli taką
"Przysięgam uroczyście Narodowi Polskiemu: walczyć do ostatniego tchu w obronie Ojczyzny wyzwolonej z przemocy niemieckiej i niezłomnie strzec wolności, niepodległości i mocy Rzeczypospolitej Polskiej. Przysięgam wypełniać rzetelnie i sumiennie obowiązki żołnierza, wykonywać wiernie rozkazy przełożonych, przestrzegać ściśle regulaminów i dochować tajemnicy wojskowej. Przysięgam służyć ze wszystkich sił Rzeczypospolitej Polskiej, bronić niezłomnie Jej ustroju demokratycznego i dochować wierności Prezydentowi Rzeczypospolitej. Przysięgam stać nieugięcie na straży praw Ludu Polskiego, mieć wszystkich obywateli w równym poszanowaniu i nigdy nie splamić godności Polaka. Tak mi dopomóż Bóg."


Analogicznie Snowden też jest zdrajcą.


parhelia_filmweb napisałem, że jesteś idiota i to podtrzymuje. Powołujesz się na Cejrowskiego, który to Cejrowski ZRZEKŁ SIE POLSKIEGO OBYWATELSTWA.

ocenił(a) film na 10
Nowick

Już pisałem -postkomucha nie zmienisz choćbyś się zesrał rzadkim g***m.

parhelia_filmweb

Popisuj sie dalej swoim debilizmem hahah, o Snowdenie już cisza, czy tez zrzeczeniu sie obywatelstwa przez Cejrowskiego cisza, bo to niewygodne przykłady hahah.

Zdrajca Kukliński = zdrajca Snowden.

ocenił(a) film na 8
Nowick

Różnica między Kuklińskim a Snowdenem jest taka, że Kukliński zdradził państwo zniewolone przez narzucony mu reżim, a Snowden - państwo wolne i niezależne. Proponuję przeanalizować różnicę.

marta_cfc

Kuklińskiemu nikt nic nie narzucał, nie musiał być żołnierzem, Ale został zołnierzem, robił karierę w wojsku, był nawet powiązany z Informacja Wojskową, czerpał z tego materialne profity: wojskowe wynagrodzenie + dodatki, często niedostępne dla zwykłego Kowalskiego i jak sama zauważyłaś zdradził.

ocenił(a) film na 8
Nowick

A Snowdena ktos zmuszal do tej roboty? Kuklinski mial 17 lat gdy wstepowal do wojska - chcial walczyc o Polske juz na wojnie ale uznano, ze jest za mlody. Pozniej jak byl w szkole oficerskiej to na chwile go z niej usunieto, bo odkryto jego 'polska przeszlosc'. Ale go przywrocono, a on sie ludzil, ze to bedzie POLSKIE wojsko. Niestety nie bylo. A ze doszedl do wysokiego stanowiska (byl w Sztabie Generalnym LWP) to postanowil to wykorzystac dla dobra prawdziwej, zniewolonej Polski. A profity czerpal jak kazdy wysoko postawiony oficer LWP, nic wiecej. Owszem zdradzil, ale zdradzil zdrajcow. A zdrada zdrajcy to czyn bohaterski.

ocenił(a) film na 8
marta_cfc

Mądrze prawisz. Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem. Kukliński na pewno nie zdradził Polaków. Przykre jest to, że tak długo obowiązywał w tzw. wolnej Polsce wyrok śmierci na pułkownika wydany przez komuchów. Ktoś kto uważa Kuklińskiego za zdrajcę Polski jest wielbicielem mateczki Rosji albo po prostu debilem.

ocenił(a) film na 5
T0mku

Historia nie jest czarno biała. Z twojego komentarza wynika, że polaryzujesz ludzi nie po tym jak odnoszą się do faktów tylko po której stronie się opowiadają: Kukliński zdrajca - to ktoś jest pro-sowiecki, Kukliński bohater - ktoś jest za wolną Polską i jest pro-zachodni. Kukliński przede wszystkim stracił honor zdradzając przysięgę jaką ślubował, zdradził też niczemu niewinnych Polaków (bez rozróżniania na ideologię) narażając ich na bomby z zachodu.

Dziwne jest, że historycy któży twierdzą iż Kukliński uchronił Polskę od inwazji wojsk ZSRR, a z drugiej strony dowodzą, że taka inwazja nam nie groziła i wprowadzenie stanu wojennego było niczym nie uzasadnione i że przez to Jaruzelski to zbrodniarz. Albo ktoś w takim przypadku ma problemy z głową albo jest zwykłym fanatykiem.

ocenił(a) film na 8
hermann44

Większość krzykaczy tutaj nie zna faktów i oczerniają Kuklińskiego przez złamanie przysięgi i tu takie pytanie, ile razy można składać przysięgę wojskową? Kukliński składał przysięgę w 1947 roku gdzie nie było wzmianki o sojuszu z Armią Radziecką ani o Polsce Ludowej więc w którym miejscu zdradził Polaków? O wierności była mowa w późniejszych kilku przysięgach które składał i które nie miały większego znaczenia. Kukliński zawsze działał na rzecz Polski. Miał dostęp do tajnych planów, z których wynikało, że przez Polskę miało się przetoczyć na zachód 2mln rosyjskich żołnierzy, ale najpierw jako mięso armatnie mieli iść Polscy żołnierze chyba około 400tys o ile dobrze pamiętam. Co mógł zrobić sam, nic? Z historii wiadomo, że angolom i francuzom nie można ufać a ruscy bali się tylko USA więc nawiązał kontakty żeby zapobiec zniszczeniu Polski w wyniku ewentualnej wojny. Więc jak narażał nas na bomby z zachodu? Według mnie bylibyśmy w o wiele gorszej sytuacji gdyby tak jak Jaruzelski wierny piesek wykonywał ślepo rozkazy. W walce z silniejszym wrogiem a Rosja była naszym okupantem (chyba nie ma tu wątpliwości) wykorzystał wszystkie możliwe środki i wygrał. Niektórzy tu pyskują że za srebrniki, to ciekawe gdzie miał te miliony mieszkając w zwykłym domu gdzieś na przedmieściach. Polecam publikacje Józefa Szaniawskiego w tym temacie.

ocenił(a) film na 5
T0mku

Jesteś na 100% pewien, że Kukliński nie składał/nie odnawiał przysięgi wtępując do Informacji Wojskowej? A to ciekawe... Gdyby nie ślubował lojalności PRL-owi to nie osiągnąłby stopnia pułkownika, więc to na co się powolujesz to wierutne bzdury. "O wierności była mowa w późniejszych kilku przysięgach które składał i które nie miały większego znaczenia" - według kogo nie miały znaczenia? Według ciebie? Bo pasuje to do twojej wersji? "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą." Autor: Joseph Goebbels. Nadinterpretowujesz pewne fakty i traktujesz je wybiórczo: jak złodziej ukradnie batonika to uznajmy, że to nie złodziej, ale jak ukradnie czekoladę, to niech trafi do więzienia. "Miał dostęp do tajnych planów, z których wynikało, że przez Polskę miało się przetoczyć na zachód 2mln rosyjskich żołnierzy" - niewątpliwie były tak starsznie tajne, że wiedziało o nim całe dowództwo Układu Warszawskiego i stanowiły część doktryny wojskowej, o której wiedziało wiekszość LWP, a część sowieckich (nie rosyjskich) żołnierzy siedziała w garnizonach w Polsce i w NRD (ok 400 tys żołnierzy w samym NRD).

P.S. Nie odniosłeś się do bajki dotyczącej stanu wojennego.

ocenił(a) film na 8
hermann44

Po pierwsze ruski czy sowieta jeden grzyb, ci sami ludzie pod inną nazwą więc nie róbmy afery z nazewnictwa.
Twoje pierwsze zdanie nie ma sensu gdyż nie pisałem nic o tym, że Kukliński nie składał przysięgi. Napisałem że wzmianki o wierności Armii Radzieckiej były w późniejszych tzw odnawianych przysięgach co dla mnie jest po prostu głupie skoro ktoś już jest wojskowym to po co ma składać przysięgę po ileś tam razy, no ale jak tu wymagać logiki od komuchów. Prawda jest taka, że nie zdradził Polski, bo czy Polak zdradzający wroga jest zdrajcą w oczach innego Polaka? I nie ma żadnej mojej wersji, jest po prostu historia.
Przykład z batonikiem i czekoladą - kradzież to kradzież. Poprzyj się jakimiś konkretnymi argumentami. Skoro plany ataku były ogólnie dostępne dla każdego w LWP jak twierdzisz to znaczy że wszyscy byli samobójcami i dobrowolnie chcieli iść na rzeź i to dla interesów Kremla.
Ze stanem wojennym nie wiem o co Ci chodzi. Jaruzelski dostał rozkaz zdławienia buntowników i tylko wykonał rozkaz. Jak już wcześniej wspomniałem to marionetka ślepo wykonująca polecenia Kremla. Jakby mu kazali to pewnie by własną matkę zastrzelił ze strachu przed wielkim bratem. Sam zresztą powiedział: "Jeżeli przywróci się część, honor i uniewinni Kuklińskiego, to znaczy, że to my nie mamy czci, honoru i że to my jesteśmy winni". Czy według Ciebie człowiek honoru strzela do człowieka bez broni?

ocenił(a) film na 5
T0mku

Znasz postać Charłampa z Potopu, który do końca został przy boku zdrajcy ojczyzny, księcia Janusza Radziwiłła? Był postacią niewątpliwie tragiczną. Wiedział, że służy zdrajcy ale mimo to został z nim aż do śmierci. Jego postawę rozumiał nawet Wołodyjowski, bo wiedział co to honor. Bo widzisz, gdyby taki Kukliński od początku swojej działalności był szpiegiem USA to byłoby to dla mnie zrozumiałe. Ale jak porzuca się coś czemu się służyło w trakcie to jest to zdrada i tyle. Taki człowiek traci honor i zaufanie automatycznie. Kłamcom i zdrajcom się nie ufa, choćby zrobili to z najszlachetniejszych pobudek. Nie trzeba się tu nawet zagłębiać z życiorys Kuklińskiego. O stanie wojennym napisałem 4 posty powyżej. O przysięgach odniosłem się 2 posty wyżej.

ocenił(a) film na 8
hermann44

Nie pamiętam Charłampa więc nie będę się na ten temat wypowiadał. Kukliński sypał informacje amerykanom w interesie Polski. Gdyby komuchy nie strzelały do ludzi w grudniu 1970, być może by się nie zdecydował na szpiegostwo tak wcześnie, choć już wcześniej próbował ostrzec "tych dobrych" przed planowaną militarną inwazją na Czechosłowację, której celem było zdławienie "Praskiej Wiosny".
"Bo widzisz, gdyby taki Kukliński od początku swojej działalności był szpiegiem USA to byłoby to dla mnie zrozumiałe" - A co Kukliński miał zrobić, co mógł zrobić żeby powstrzymać ruskich? To logiczne, że potrzebował większego i silniejszego "kolegi".
Miło się gawędziło ale Ty wiesz swoja a ja wiem swoje i raczej się nie dogadamy, choć zawsze chętnie posłucham logicznych argumentów.

Nowick

Bardzo dobre porównanie!

Punkt siedzenia zależy od punktu siedzenia. Dla USA: Kukliński=bohater, Snowden=zdrajca. Ale Polska to nie USA i chociaż Ameryka to nasi sojusznicy w polityce międzynarodowej NIE MA MIEJSCA NA SENTYMENTY (np. Konferencja Jałtańska coś mówi?) i zawsze ale to zawsze powinno patrzeć się co jest dla nas korzystne nie dla nich.

Dla Polski:
Kukliński=zdrajca bo zdradził tajemnice naszej obronności, które mogły kosztować życie wielu tysięcy jeśli nie milionów Polaków.
Snowden=bohater bo zdradził tajemnice które umożliwiają poprawę efektywniej naszej polityki zagranicznej.

ocenił(a) film na 8
YouzeQ

Kukliński = bohater bo zawsze działał na rzecz Polski
Snowden = a co mnie obchodzi Snowden

Nowick

Nowick,nie jesteś zbyt inteligentny co? Czytałeś dokładnie słowa tej przysięgi którą tak namiętnie przytaczasz?
Słowa jej nie mają nic wspólnego z rzeczywistością."Przysięgam służyć ze wszystkich sił Rzeczypospolitej Polskiej, bronić niezłomnie Jej ustroju demokratycznego..."Jakiego ustroju demokratycznego?:DDDD "Przysięgam stać nieugięcie na straży praw Ludu Polskiego..." Jakich niby praw? "niezłomnie strzec wolności, niepodległości i mocy Rzeczypospolitej Polskiej"
Jakiej niby wolności i niepodległości??? Ta przysięga to stek bzdur.Jak ty uważasz go za zdrajcę ,to ja mam cię raczej za fanatyka,który każdemu reżimowi jakiemu złożyłby przysięgę, lizał by dupę.Pewnie z gdybyś złożył przysięgę Hitlerowi to umarłbyś razem z nim w bunkrze co?Bo przysięgałeś.
Kukliński jest bohaterem, a twoje kanapowe rozważania raczej tego nie zmienią.

llama777

Ilama 777 jesteś prosty jak budowa cepa, nie czytasz ze zrozumieniem, pierd olisz bzdury hahah jak przyd upas założyciel tematu, czego można się spodziewać po takiej patologii jak wy, którzy za srebrniki sprzedali kraj, donosili jako tajni wspolpracownicy do UB czy SB, żeby dostać paszport. Zdrada 0-1, Polska to Polska bez względu na ustroj.

USA dyma PL czy to brak tarczy antyrakietowej czy brak decyzji o zniesieniu wiz i nie podoba się Ci się to, to zdradzasz Polske współpracując z Chinami czy innym mocarstwem.

W każdym kraju, bez względu na ustroj, za zdrade ponosi się karę, od pozbawienia wolności do kary śmierci.

Nowick

Majaczysz jak w malignie.Pierdoły o srebrnikach i sprzedawaniu to możesz sadzić pod osiedlowym trzepakiem.
"Polska to Polska bez względu na ustroj":DDDD Taa,a Niemcy to Niemcy nieważne czy Trzecia Rzesza czy RFN.
Każdy Niemiec powinien być wierny do końca,nieważne czy Hitler u władzy czy Kohl.
Z twoim podejściem z otwartymi rękoma przyjęli by cię w Korei Północnej ,wielbicielu "nieważne jakiego ustroju".
Strasznie podobała ci się komuna i wojska rosyjskie które tu stacjonowały,co?Może sam jesteś synkiem jakiegoś rosyjskiego watażki?Twoje próby obrony komunistycznego ustroju są żałosne.Na szczęście tacy ślepo oddani,wierni fanatycy jak ty,służalczy wobec "nieważne jakiego ustroju",odchodzą do skansenu.Białoruś jest blisko,możesz się tam realizować.Tylko się pośpiesz bo może się znaleźć jakiś "zdrajca",który załatwi biednego Łukaszenkę.

llama777

IIama 777 zabolała uwagą o srebrnikach, sprzedałeś kogoś konfidencie hahahah. Na argumenty o tarczy rakietrowej czy wizach czy na to, ze w każdym kraju, bez względu na ustroj, za zdrade ponosi się karę, od pozbawienia wolności do kary śmierci brak odp haha, potwierdza to wiec, ze jestes debilem, oszołomem i prostym obszczymurem jak budowa cepa . Taką patologię zdrajcow, sprzedawczyków trzeba tępić czy to wstecz tych co cie spłodzili czy też ciebie, żebyś nie płodził kolejnego pokolenia idiotów sprzedajacych innych i plujących na Orła i biało-czerwoną flagę.

Nowick

Nie masz argumentów i znów pitolisz o niczym.Plączesz się i miotasz.W kółko nawijasz o "sprzedawaniu".Pracujesz w Biedronce?Poziomem swoich "argumentów"nie zagiąłbyś nawet uczestników "Jaka to melodia".Zawołaj swoją starą albo sąsiada,bo ty nie jesteś partnerem do rozmowy.Łatwo z tobą skończyłem.

ocenił(a) film na 8
llama777

I tak długo ciągnąłeś rozmowę z tym opornikiem. Podziwiam i pozdrawiam :) Mi się z takimi nie chce spierać bo i tak nic do nich nie dotrze. Mają jakiegoś firewall'a czy może klapki na oczach

llama777

Hahaha illama 777 debilu nie potrafisz nic napisac od siebie, tylko kopiujesz moje wypowiedzi, Napisałem wczesniej
''Taką patologię zdrajcow, sprzedawczyków trzeba tępić czy to wstecz tych co cie spłodzili czy też ciebie, żebyś nie płodził kolejnego pokolenia idiotów sprzedajacych innych i plujących na Orła i biało-czerwoną flagę.''
Ciebie zaginam konfidencka szujo,Każdy zdrajca jest czyims bohaterem szujo. Daj glos jeszcze idioto czekam hahah.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones