Kazimierz Kutz

Kazimierz Julian Kuc

7,7
903 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Kazimierz Kutz

Jako młodociana osóbka znałam niektóre filmy Kutza, m.in "Śmierć jak kromka chleba", "Zawróconego" czy też "Upał". Jak zawędrowałam na studia, oglądałam "Sól ziemi czarnej" czy "Perłę w koronie" - z których wówczas wszystkiego nie pojęłam, bo wyświetlano nam kopie bez polskich napisów. Polecane na zajęciach "wnikliwe" lektury poświęcone tymże utworom nie oszałamiały jednak choćby w minimalnym stopniu. Jakkolwiek, ostatnimi laty udało mi się obejrzeć parę starszych filmów autora: fantastyczne "Ktokolwiek wie..." czy też "Nikt nie woła". Niezwykle nowatorskie, nowoczesne, interesujące kino, w którym zastosowano szereg bardzo ciekawych rozwiązań formalnych. Co warte podkreslenia: po seansach próbowalam sobie poszukać jakiś nowych alternatywnych "naukowych" opracowań o twórczości Kutza i cały czas okazuje się, niestety, że przez różnych tytułowanych filmoznawców ciągle analizowana jest głównie fabuła, w dodatku pobieżnie, rzadko kiedy wspomina się o cokolwiek o samej formie. Najwięcej w sumie można się dowiedzieć z komentarzy samego reżysera. Szkoda :(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones