PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=682170}
7,7 228 199
ocen
7,7 10 1 228199
8,6 45
ocen krytyków
W głowie się nie mieści
powrót do forum filmu W głowie się nie mieści

Płeć emocji

ocenił(a) film na 9

Film świetny, mądry, błyskotliwy, ale zastanawia mnie dlaczego emocje w głowie Riley mają różne płci skoro u innych osób w tym filmie posiadają określoną płeć. Zrozumiałbym tą sprawę gdyby pokazani zostali tylko dorośli. W końcu mają już za sobą dojrzewanie i poukładane w głowie. Ale dlaczego w głowie chłopaka, któremu Riley podała wodę (prawie na końcu filmu) siedzą emocje, które są chłopcami, a nie obojgiem płci???

Benwolio

No cóż twórcy o tym nie pomyśleli

ocenił(a) film na 6
LordVader345

Ja mam inną zagwozdkę - czemu inni ludzie mają w głowach "warianty" samego siebie, kiedy główna postać miała pięć kompletnie odmiennych personifikacji?

rozkminator

Może jak dorośnie to Gniew i Strach zmienią płeć :D

ocenił(a) film na 6
LordVader345

Nie o to mi chodziło ;) Jak pokazano nam wnętrze głowy nauczycielki, to każda z emocji była "wariacją" wyglądu nauczycielki, tj. wszystkie mają afro, okulary, itp.

http://i.ytimg.com/vi/02bdbAXa1dk/maxresdefault.jpg

"na logikę" każda emocja w głowie Riley powinna wyglądać... jak Riley

ocenił(a) film na 9
rozkminator

Dokładnie! To także mnie frapuje... Znów odpada fakt o dojrzewaniu, bo wspomniany wyżej chłopak też miał emocje, które były jego uosobieniem...

rozkminator

Może dlatego, że były to postacie poboczne, mniej ważne i twórcy postanowili przedstawić ich emocje bardziej... stereotypowo? Riley jest główną bohaterką i to na jej emocjach głównie opiera się film, więc pewnie dlatego bardziej je urozmaicili.

ocenił(a) film na 6
Veyu

Tak to bardzo prosto wszystko wytłumaczyć, ze twórcy to, że twórcy tamto, że za mało pinindzy albo czasu... :) Mi chodzi o wyjaśnienie spójne z logiką świata przedstawionego ;) Np: "do momentu dojrzewania człowiek jest nieukształtowany ale w pewnym momencie życia podporządkowuje swoje emocje jednej ogólnej mierze, stąd starsze od Riley (lub bardziej dojrzałe) postaci mają już emocje "ujednolicone i opanowane" a Riley jest jeszcze na etapie porządkowania własnych". Podjęto taką a nie inną decyzję i musi mieć ona jakieś uzasadnienie w ramach świata przedstawionego - no, chyba że nie ma, a wtedy ewidentnie była by to spora fabularna wtopa, w którą - jako że to Pixar - nie chce mi się wierzyć ;)

ocenił(a) film na 8
Veyu

dokładnie, ktoś tutaj przesadza z analizą, to bajka nie film na faktach.
powody: postacie poboczne czyli mniej ważne, do tego te sceny z emocjami matki lecącymi na latynoskiego pilota i emocjami ojca interesującymi się meczem były śmieszne. no i jak u dziewczynki dali same osobniki płci żeńskiej jako emocje, to ta bajka byłaby zbyt 'kobieca'.

ocenił(a) film na 9
miqel10

A swoją droga; czemu Riley pamięta swoje emocje w trzeciej osobie a matka pamięta pilota ze swojej perspektywy?

ocenił(a) film na 9
Benwolio

Mnie zastanawia inna rzecz; zauważyliście ze faceci maja bazy "techniczne"- dużo metalu, wyświetlaczy (baza ojca, kierowcy, chłopaka) a dziewczyny bardziej ładne, z owalnymi kształtami? Ciekawe to :D

ocenił(a) film na 9
Benwolio

No coż, jest kilka teorii.
Pierwsza i najmniej prawdopodobna, taka bardziej na łatwiznę est taka że Riley jest biseksualna. Byłoby to jednak trudne do pokazania jeżeli "wezlibyśmy" do głowy homoseksualisty.

Druga i najbardziej trafna i jednoczesnie najprostsza teoria jest taka, że Riley jest jeszcze dzieckiem a swoich emocji uczy się od dwóch najwazniejszych osób w jej życiu: mamy i taty. Dlatego ma emocje dwóch różnych płci, bo nie rozwinęła, nie ukształtowała jeszcze w pełni swojej osobowości. Np w emocjach jej mamy wszystkie emocje noszą okulary, a głównodowodzącą emocją jest strach przez co strach Riley również nosi okulary. Gdy u Riley włączy się przycisk dojrzewania, kiedy bardziej zacznie stanowić o sobie, ukształtuje jej sie gust, to podejrzewam, że jej emocje zaczna nabierać cech indywidualnych i niepowtarzalnych, takich jakie posiadać będzie Riley.

Jednocześnie nasuwa się tu pytanie "No to co z dziewczynką z klasy Riley, przecież są w takim samym wieku, a ma emocje jednej płci" Tutaj odpowiedź jest rownie prosta. Jej koleżanka jest po prostu bardziej dojrzała. Tak jak u realnych ludzi prrocesy dojrzewania zaczynają się w rożnym czasie, tak i w filmie. Podobnie mogło być u chłopca. A podejrzewam nawet ze chłopiec mógł być 2-3 lata starszy od bohaterki.

ocenił(a) film na 9
slodziutka

Niektórzy mówią też, że Riley jest taką chłopczycą lub ma problem z identyfikacją płci.

Druga Twoja wersja jest bardziej prawdopodobna + może te inne postacie są albo dorosłe, albo bardzo męskie lub żeńskie (u dziewczyny z klasy)

ocenił(a) film na 6
Benwolio

Jak dorośnie to sobie wybierze ;p

ocenił(a) film na 10
Benwolio

To nie był zwykły chłopak. Zwykły chłopak by się z nią po ludzku przywitał, a to był Stulejus Piwniczanin :)

Benwolio

Ponieważ w obecnych czasach byłoby to równoznaczne z obrażeniem osób z kręgów LGBT. Riley była mała, więc przed nią stała decyzja, czy w ogóle będzie chciała kontynuować życie jako kobieta. Być może w drugiej części będziemy widzieli rozterki Riley dot. jej płci. Riley będzie zbierać na zabieg chirurgiczny, wyjedzie do Tajlandii i tam rozstrzygną się ostateczne losy płci jej emocji.

Benwolio

Moim zdaniem ten chłopiec jest już jedną nogą po stronie dorosłych, w etapie dojrzewania - w końcu zwrócił uwagę na dziewczynę, wpadła mu w oko, więc ten damsko-męski etap się rozpoczął. U Riley jeszcze nie - dojrzewanie ma dopiero przed sobą (był nawet fragment, w którym Odraza pytała do czego służy guzik nazwany dojrzewanie), w tym momencie filmu była jeszcze przedstawiona wyłącznie jako dziecko (o nieukształtowanych jeszcze emocjach).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones