PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=583560}
6,5 32 034
oceny
6,5 10 1 32034
4,4 11
ocen krytyków
Uwikłanie
powrót do forum filmu Uwikłanie

Ja obejrzałem film zaraz po przeczytaniu i nie dałem rady. Za szybko pewnie :D W każdym
razie z fajnej książki, warszawskiego klimatu i bardzo osobistych myśli bohatera nie wiele
zostało. Dodatkowo nie oglądam TV i nagle czułem się jak bym włączył któryś z seriali w TV.
Kolorowo, ładnie jak pizza z lukrem, czy to film czy reklama :)


ocenił(a) film na 8
whatlogin

Od razu mówię że nie przeczytałam książki, a film mi się bardzo podobał. Ale przeniesienie akcji z Warszawy do Krakowa...?:D Strasznie mnie to śmieszy i wygląda na jakiś neurotyczny wymysł. Aż chyba sięgnę po książkę, choć nie lubię takiej kolejności.

ocenił(a) film na 7
whatlogin

Czy akcja ksiązki dzieje się w Krakowie czy Warszawie. Film jak widze jest w Krakowie

whatlogin

ech.. zastąpić dość charakterystyczną postać jaką jest prokurator Szacki - kobietą? Przeniesienie akcji do Krakowa? -dla mnie to nieporozumienie, może obejrzę film,ale z ogromnym dystansem ...

ocenił(a) film na 4
awrel

a czy ten film jest ADAPTACJĄ czyli wiernym oddaniem książki czy też NA PODSTAWIE ksiązki bo to wielka różnica

ocenił(a) film na 2
armarange

Adaptacja to nie znaczy obsadzić w głównej roli rozwrzeszczanego, pustego babiszona, a akcję przenosić do miasta, które zupełnie rozjeżdża się z konstrukcją historii.

ocenił(a) film na 4
sucinum

Ja nie napisałem że adaptacja tylko zadałem pytanie w formie jak wyżej :-)

ocenił(a) film na 9
armarange

Napisy początkowe głoszą iż "na motywach" :)

ocenił(a) film na 7
whatlogin

Książki nie czytałem. Ale np. gra A. Seweryna jest super. Sam film przyzwoity.
Dałem 7/10

whatlogin

Ty albo przestań czytać książki, albo zrezygnuj z oglądania filmów. Film nigdy nie dostarczy ci tego co książka i odwrotnie. To są zupełnie odmienne rodzaję twórczości. Przy czym nie ma takiej opcji, żeby film w jakimś stopniu nie spłycił, lub zmienił literackiego pierwowzoru.

ocenił(a) film na 7
HRA

Wiadomo, że film różni się od książki, ale w przypadku Uwikłania to zmarnowanie naprawdę dobrego materiału jakim jest kryminał Miłoszewskiego i zaprzepaszczenie szansy na dalszy ciąg- Miłoszewski napisał kontynuację, której po zmianach wprowadzonych przez scenarzystów nie da się go zrealizować. Zastąpienie prokuratora Szackiego- postaci wyrazistej, o ciekawej konstrukcji psychologicznej, prokurator Szacką, to nieporozumienie. Bukowski świetnie by pasował jako Teodor Szacki, ten książkowy. Zmiana nie przysłużyła się w żaden sposób fabule a może jedynie łatwiejszej promocji filmu i plakatom reklamowym. Prawda jest taka, że większość obejrzy tylko film, więc jeśli bierze się za ekranizację dobrej książki to wypadałoby to zrobić jak najlepiej a nie jak najwięcej zmienić i to na niekorzyść, zabierając specyficzny klimat. Może sposobu pisania Miłoszewskiego nie dało się pokazać na ekranie... Niemniej jednak dobrze, że ten film w ogóle powstał, bo pokazuje niewygodną prawdę o Polsce. I jeśli ktoś uważa, że to naciągane albo, że wątki SB były niepotrzebne, to był to główny zamysł i przesłanie- pokazanie kto naprawdę rządzi i że nic się nie zmieniło.

Alee

na szczęście druga część powstanie jak gdyby nigdy nic, zakładając, że Uwikłanie nigdy nie zostało nakręcone - najwyraźniej Zygmunt wyciągnął wnoski, bo jest współautorem scenariusza :D ... osobiście liczę na to, że ktoś kiedyś nakręci drugą wersję Uwikłania, już tę prawdziwą

ocenił(a) film na 7
tolerancja91

Zobaczymy jak to wyjdzie. Nie pasuje mi obsada głównej roli, jak pisałam wyzej Bukowski nadawałby się na Szackiego. Wczoraj akurat wypożyczyłam "Bezcennego" a tam na skrzydełku informacja, że prawa filmowe zostały wycenione na milion dolarów ;) Czytałam też, że Miłoszewski z bratem tworzą jakiś serial kryminalny dla TVP, więc może coś się ruszy na polskim rynku tego typu produkcji. Pozostaje też oczywiście ostatnia część trylogii :)

Alee

z tego co widzialam u Zygmunta na profilu na fb, są już dwa fragmenty (za wiele oczywiście nie mówią)... no i potwierdził na 100%, że prace nad książką już zakończył i można się jej spodziewać w okolicach jesieni

ocenił(a) film na 8
Alee

To jest istota sprawy - ten film ukazuje ukrywaną przez media prawdę o przeniknięciu państwa przez dawne służby. Nie miałoby to jednak znaczenia, gdyby film nie stał na odpowiednio wysokim poziomie. Na szczęście stoi.

ocenił(a) film na 6
whatlogin

Po książkę pewnie nie sięgnę, możecie zdradzić jak się kończy? Czy zakończenie jest bardziej jednoznaczne niż u Bromskiego?

ocenił(a) film na 3
sylusiama

Tak, jest jednoznacznie napisane kto zabił i jaki miał motyw. Warto przeczytać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones