PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1317}

Pieskie popołudnie

Dog Day Afternoon
7,7 46 154
oceny
7,7 10 1 46154
8,2 34
oceny krytyków
Pieskie popołudnie
powrót do forum filmu Pieskie popołudnie

"Attica! Attica!"

ocenił(a) film na 7

Rozwaliła mnie ta kwestia na łopatki! Mistrzostwo świata Ala Pacino.
86 miejsce na liście 100 najlepszych cytatów filmowych wg Amerykańskiego Instytutu Filmowego (AFI)

ocenił(a) film na 9
huo_sanchez

kocham to!

"kiss me.when I'm being fu**ed I like to get kissed a lot"
"put that fu**in guns down!!"

http://www.youtube.com/watch?v=kYt24hq5nbM

huo_sanchez

co znaczy atica ? I gdzie można znaleźć ten ranking ?

ocenił(a) film na 7
mati9423

A widziałeś film o pamiętasz tę scenę czy tak tylko pytasz??
Zaraz ci znajdę link do tego rankingu, jest na wiki

huo_sanchez

Tak widziałem film wczoraj po raz pierwszy :) Musze powiedzieć że jest świetny, Al Pacino jak zawsze pokazał klasę. Dzięki za informacje

ocenił(a) film na 7
mati9423

http://en.wikipedia.org/wiki/AFI%27s_100_Years...100_Movie_Quotes

W 1971 r. w Attica w stanie Nowy Jork więźniowie pod wpływem tragicznych warunków życia, rasizmu, przeludnienia i złego traktowania rozpoczęli bunt. To co na samym początku było spontanicznym aktem agresji i przejęciem kontroli nad częścią więzienia, pod wpływem przywódców Czarnych Panter i muzułmanów szybko przerodziło się w sprawną, zorganizowaną, solidarną i będącą pod kontrolą siłę, która rozpoczęła negocjacje z administracją. Osadzeni traktowali funkcjonariuszy – zakładników z pewnym szacunkiem. Większość spośród czterdziestu trzech zabitych zakładników oraz więźniów zginęła, gdy wojsko przypuściło szturm na więzienie i przywróciło nad nim kontrolę.
Jeden ze strażników miał potem powiedzieć nawet: ”Gdybyśmy stracili Attica bylibyśmy zmuszeni do walki na ulicach.”
Powstanie więzienne zostało bezlitośnie stłumione.
Władze stanu Nowy Jork zgodziły się wypłacić 12 mln dolarów odszkodowania uczestnikom zbrojnego buntu w więzieniu w Attica, co zostało uznane za skandal żeby więźniowie za przejaw agresji i śmierć strażników dostawali odszkodowanie, z tego co czytałem kiedyś, to każdemu więźniowi z tego buntu przypadło na głowę po jakieś 6-10 tys. dolarów.
W Attica zwykle osadzono najgorszych krymynalistów, z wyrokami dożywotnimi lub sprawiającymi trudności w innych więzieniach, m.in. Chapmann, zabójca Johna Lennona siedzi w Attica.
Podczas rebelii z 1971 roku zginęło 39 osób (w tym 10 czy 11 policjantów i funkcjonariuszy więzienia)

Al Pacino w swojej roli w Pieskim popołudniu powołuje się na Attica jako symbol nadużycia siły przez policję, zresztą powoływanie się na hasła z Attica było wtedy w USA bardzo modne we wszelkich przejawów szturmu policji..

http://en.wikipedia.org/wiki/Attica_Prison_riot

a tutaj świetne zdjęcia zrobione z Attica w 1971, autentyczne:
http://www.talkinghistory.org/attica/photos.html


Z bardziej znanych dzieł o Attica nakręcono 2 fimy, tyle że produkcji tv, jeden z młodym Morganem Freemanem a drugi z 1994 roku z Harrym Dean Stantonem.
http://www.filmweb.pl/film/Attica-1980-3962
http://www.filmweb.pl/film/Bunt-1994-3720

huo_sanchez

Świetne są te cytaty, szkoda że nie są przetłumaczone na Polski.. Jeszcze raz dzięki za informacje, ciekawa rzecz, nie wiedziałem o tym.

ocenił(a) film na 7
mati9423

Kwestia tego, czy ktoś oglądał poszczególne filmy.
Np. Don Vito Corleone "Złożyłem mu propozycję nie do odrzucenia" - do dzisiaj każdy posługuje się tym kultowym tekstem :)
albo słynne "You talkin' to me?" Roberta de Niro w Taksówkarzu
http://www.filmweb.pl/news/100+najlepszych+cytat%C3%B3w+filmowych-22659
to jest link gdzie ktoś postarał się o tłumacz pierwszej dzisiątki ego rankingu, zresztą AFI wszystko podsumowało z okazji 100-lecia swojego istnienia w innych rankingach
Ja pamiętam jeszcze śmieszny tekst Bila Kilgore'a z Czasu Apokalipsy "Uwielbiam zapach napalmu o poranku"
Czy słynna "Różyczka" jak to na polski przetłumaczyli z Obywatela Kane'a na czym opiera się cały film
Ciekawe czy przed "Czarodziejem z Oz" było powiedzenie "Nie ma jak w domu" heheh
Kilka jest łatwyh do tłumaczenia, wystarczy spróbować, szczególnie że oglądał się film konkretny
pzdr

ocenił(a) film na 7
huo_sanchez

Tłumaczenie ze łba więc mogą być jakieś pomyłki.

1.Szczerze kochana, mam to gdzieś.
2. Złożę mu propozycję nie do odrzucenia,
3. Nie rozumiesz! Mogłem mieć klasę. Mogłem być zawodnikiem. Mogłem być kimś, a nie menelem, bo tym właśnie jestem.
4. Toto, mam wrażenie, że już nie jesteśmy w Kansas.
5. Teraźniejszość patrzy na ciebie, dzieciaku. (nie jestem pewien tego)
6. Dalej, spraw abym miał dobry dzień. (trochę na około tłumaczone :)
7. W porządku, Mr. DeMille, jestem gotowa na moje zbliżenie. (w sensie ujęcia kamery)
8. Niech moc będzie z Tobą!
9. Zapnij pasy. To będzie wyboista noc.
10. Mówisz do mnie?
11. To co tu mamy to niemożność porozumienia się. (lub "... to porażka w komunikacji", "... to porażka w porozumieniu się")
12. Kocham zapach napalmu o poranku.
13. Miłość znaczy, że już nigdy nie musisz mówić przepraszam.
14. To coś, z czego zrobione są marzenia.
15. E.T. zadzwonić do domu.
16. Nazywają mnie Pan Tibbs!
17. Różyczka.
18. Udało się mamo! Szczyt świata!
19. Jestem wściekły jak cholera i nie mam zamiaru tego więcej znosić!
20. Louise, myślę że to początek pięknej przyjaźni.
21. "Census taker" raz próbował mnie przetestować. Zjadłem jego wątrobę z fasolką "fava" i miłym Chianti. (Census - osoba która dokonuje spisu ludności, a fava to nie wiem, pewnie jakaś odmiana fasoli)
22. Bond, James Bond.
23. Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej. (wprost: Niema takiego miejsca jak dom).
24. Jestem wielka! To zdjęcie się zmniejszyło.
25.Pokaż mi pieniążki!
26. Wpadnij czasem się ze mną zobaczyć. (Czemu nie wpadniesz czasem się ze mną zobaczyć?)
27. Ja tu chodzę! (Ja tędy idę!)
28. Zagraj to Sam. Zagraj "As time goes by" (Gdy mija czas)
29. Nie udźwigniesz prawdy!
30. Chcę być sam.
31. Mimo wszystko, jutro jest kolejny dzień.
32. Ustawcie podejrzanych.
33. Wezmę to co ona.
34. Umiesz gwizdać, prawda Steve? Ustawiasz usta razem i dmuchasz.
35. Będzie ci potrzebna większa łódź.
36, Odznaki? Nie mamy żadnych odznak! Nie potrzebujemy żadnych odznak! Nie muszę ci pokazywać żadnej śmierdzącej odznaki!
37. Jeszcze tu wrócę.
38. Dzisiaj, uważam siebie za najszczęśliwszego człowieka na powierzchni ziemi.
39. Jeśli to zbudujesz, on przyjdzie.
40. Mama zawsze mówiła że życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz co się trafi.
41. My okradamy banki.
42. Plastików. (nie znam kontekstu za bardzo)
43. Zawsze będziemy mieć Paryż.
44. Widzę martwych ludzi.
45. Stefan! Hej Stefcio.
46. Oh Jerry, nie proś o księżyc. Mamy gwiazdy. (pomyłka tu mnie nie zdziwi :D )
47. Shane. Shane. Wracaj!
48. Cuż, nikt nie jest doskonały.
49. To żyje! To żyje!
50. Houston mamy problem.
51. Musisz zadać sobie jedno pytanie: Czy czuję się szczęściarzem ?(Czy mam dziś farta?) Więc, czujesz się, śmieciu?
52. Miałeś mnie przy "cześć"
53. Pewnego poranku zastrzeliłem słonia w mojej piżamie, Jak on się dostał mi do piżamy to nie wiem.
54. Nie ma płakania w baseball-u.
55. eeeeeee wymiękam :D
56. Najlepszym przyjacielem chłopca jest jego matka.
57. Chciwość, z braku lepszego słowa, jest dobrem.
58. Trzymaj przyjaciół blisko, ale wrogów bliżej.
59. Jak bóg mi świadkiem, nigdy już nie będę głodna.
60. Więc, oto kolejny niezły bajzel w który mnie wpakowałeś.
61. Powiedz "witam" do mojego małego przyjaciela.
62. Co za nora.
63. Mrs. Robinson, próbuje mnie pani uwieść ... prawda?
64. Panowie, nie możecie tu walczyć. To jest Pokój Wojenny.
65. Elementarne, mój drogi Watsonie. (Podstawowe)
66. Zabieraj ode mnie swoje śmierdzące łapy, ty przeklęta, brudna małpo.
67. Ze wszystkich alkoholowych (ginowych?) knajp we wszystkich miastach na całym świecie, ona weszła do mojej.
68. A oto Johnny!
69. Oni tu są!
70. Czy jest bezpiecznie?
71. Poczekaj minutke, poczekaj minutke. Nie usłyszałeś jeszcze niczego!
72. Żadnych wieszaków drucianych, nigdy.
73. Matko miłosierna, czy to koniec Rico?
74. Zapomnij o tym Jake, to Chinatown.
75. Zawsze polegałem na dobroci nieznajomych.
76. Żegnaj mała.
77. Zieloną pożywką są ludzie! (tu poratowałem się tytułem film i jego tłumaczeniem, nie wiem co to soylent)
78. Otwórz drzwi kapsuły, Hal.
79. S: Z pewnością nie jesteś poważny?! R: Jestem... i nie nazywaj mnie Shirley. (Surely-Shirly :P)
80. Siemano Adrian!
81. Witaj piękna,
82. Toga! Toga!
83. Słuchaj ich. Dzieci nocy. Jaką muzykę tworzą.
84. O nie, to nie były samoloty. To Piękna zabiła Bestię.
85. Mój skarbie.
86. Attica! Attica!
87. Sawyer wychodzisz jako młodzik, ale musisz wrócić jako gwiazda.
88. Posłuchaj mnie, Panie. Jesteś moim rycerzem w lśniącej zbroi. Nie zapominaj o tym. Wskoczysz na tego konia, a ja będę zaraz za tobą, trzymając się mocno i dalej pognamy dale,j dalej!
89. Powiedz im żeby poszli tam ze wszystkim co mają i wygrali tylko jedno dla The Gripper (Chwytający)
90. Martini. Wstrząśnięte, nie mieszane.
91. Kto pierwszy? (trochę brakuje kontekstu)
92. Opowieść o kopciuszku. Z nikąd. Były greenskeeper (żółtodziób?), zaraz może zostać mistrzem Masters. Wygląda to jak cu..... W dołku!
93. Życie to bankiet i większość biednych frajeró głoduje na śmierć,
94. Czuję potrzebę, potrzebę prędkości.
95. Carpe diem. Chwytaj dzień, chłopaki. Sprawcie aby wasze życie było niezwykłe.
96. Otrząśnij sięz tego.
97. Moja mama ci dziękuje. Mój ojciec ci dziękuje. Moja siostra ci dziękuje. I ja ci dziękuje.
98. Nikt nie ustawia "Małej" w kącie
99. Dopadnę cię, moja piękna i twojego psa też.
100. Jestem królem świata.

Ale mi się nudzi ......


GOLONEK

Tak sobie tylko zerknąłem ale nr 45 z "Tramwaju..." jest wypowiadany przez Marlona do swojej żony Stelli. Zapewniam cię, że nie nazywała się Stefan. Może ten homoseksualny wątek z "Pieskiego..." Cię zmylił :)
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 7
meff

Nie wiem jak przeczytałem Stella jako Stefan, mózg zlasowany od nadmiaru tych cytatów ;D

ocenił(a) film na 8
GOLONEK

Mi zapadła w pamięć kwestia Sonniego : "I know a lot about lot of things"

neus3zp

tak, też mi się to spodobało! :D

ocenił(a) film na 10
GOLONEK

11. To, co tu mamy, to porażka komunikacji
21. Fava bean to bób
92. Techniczny facet od murawy zaraz może zostać mistrzem Masters

ocenił(a) film na 10
TangoAndWaltz

[92 jest o golfie]

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones