PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=794006}
4,7 2 783
oceny
4,7 10 1 2783
5,6 21
ocen krytyków
Orzeł. Ostatni patrol
powrót do forum filmu Orzeł. Ostatni patrol

W ostatnim patrolu "Orła" nie było nic specjalnego. Był krótki, bo pewnie pod koniec maja wszedł na minę. A tutaj jakieś akcje, wybuchy, cuda na kiju. Tajna misja?! Ludzie w wodzie - nic nie wiadomo o zatopieniu przez nasz okręt jakiejś jednostki w tym czasie. Wesele oglądane przez peryskop - to jak blisko ten wielki oceaniczny okręt podszedł niezauważony do brzegu?! Strzelanie z karabinów? Przecież mieli działa przeciwlotnicze! Wszystko szyte grubymi nićmi. Tymi samymi, co zamach w Gibraltarze. Brakuje tylko wątku z UFO.

ocenił(a) film na 10
Piramidoglowy

Proponuję najpierw zobaczyć film :)

ocenił(a) film na 2
wera_bla

Ewidentnie kolega go widział…

ocenił(a) film na 5
Piramidoglowy

Mieli dzialo pokaldowe ktore moglo podjac pojedynek z kutrem ale woleli walic z karabinow, tez mnie to rozwalilo. Tak samo z weselem- chyba byli w basenie porotwym?! Dodalbym jeszcze sztormowanie okretem podwodnym, gdy zejscie na 30-40 metrow, gdzie nie czuc falowania pozwala przeczekac sztorm.

z8k

Mogę się mylić, bo zagadnienie studiowałem dawno temu. W Estonii zabrali zamki od dział. Nie wiem, czy wszystkich. Możliwe, że z głównej armaty strzelać nie mogli. Podejmowanie wymiany ognia z nawodną jednostką było bardzo ryzykowne. Znany jest przypadek, gdy trawler HMS Lady Shirley (472 t.) pokonał w walce artyleryjskiej op. U-111 (1.051 t.). Wkradanie się do basenu portowego wielkim oceanicznym okrętem to też szaleństwo - utrudnione manewrowanie, pola minowe, sieci, płycizna, patrole jednostek nawodnych...

ocenił(a) film na 5
Piramidoglowy

O, z tymi zamkami to ciekawe. Tak wiem że podejmowanie pojedynku artyleryjskiego przez OP jest ryzykowne, ale chyba mniej niż pojedynku karabiniarskiego ;). Co do wkradania się do basenu zgoda, to kompletna bzdura a żeby widzieć wesele musieli być chyba właśnie w basenie... Dużo tych bzdurek w sumie ;)

Piramidoglowy

Zgadza się - w czasie internowania w Tallinie Estończycy wymontowali zamki z dział, dlatego przy zatrzymywaniu Rio de Janeiro 8 kwietnia 1940 r. z Orła wystrzelono jedynie serię z karabinu maszynowego, a działo służyło jedynie jako straszak.

ocenił(a) film na 4
Pio_Ter_2

Akurat tuż przed ostatnim rejsem dotarły wreszcie brakujące zamki do dział,natomiast nie mam informacji czy dostarczono również amunicję.

ocenił(a) film na 1
Carthon

W filmie uznali, że mają, pada wszak rozkaz do obsługi działa.

ocenił(a) film na 1
Piramidoglowy

W filmie uznali, że działo ,,dziala" (pada rozkaz do jego obsługi).

ocenił(a) film na 4
Piramidoglowy

Do listy już wymienionych błędów dodam jeszcze obecność na pokładzie ppor. Eryka Sopoćki ,(w tej roli Konrad Szymański) znanego reportera-marynisty. Był on na pokładzie "Orła" ale wcześniej, podczas tego patrolu na którym "Orzeł" zatopił "Rio de Janeiro". Podczas ostatniego rejsu nie było go już na pokładzie, zginął dopiero w 1943 na ORP "Orkan".

ocenił(a) film na 5
Carthon

To dodam jeszcze że z moich informacji w przypadku bosmanmata Ignacego Świebockiego (kucharz) granego przez Filipa Krupe postało pomylone nazwisko.
W filmie jest Świebodzki, a z tego co wiem to był Świebocki.
Jeżeli się mylę, to może jest ktoś kto grubiej siedzi w temacie i mnie poprawi.

Piramidoglowy

A co masz na myśli z tym Gibraltarem?

BabciaKasia_ub

Babciu, nie słyszałaś o zamachu na generała Sikorskiego na Gibraltarze? Film nawet o tym zrobili.

Piramidoglowy

Taaa, zwłaszcza, że miał zamiar opublikować dowody zbrodni katyńskiej w USA (wtedy jeszcze istniała wolność mediów) a WB regularnie odnawia utajnienie akt w sprawie jego śmierci ;)

ocenił(a) film na 1
tomek2123

Opublikować? Serio?

Piramidoglowy

Zamachu nie mogło być, bo Brytyjczycy są z natury dobrzy i nigdy nie zdradzają swoich sojuszników.

ocenił(a) film na 10
miotacz plomieni

RoSSjanie zatopili "Orła", a Brytyjczycy nie chcieli nastawiać Polaków przeciw roSSji i dlatego tego nie ujawnili. Tak samo jak z Sikorskim, który stał roSSji na drodze. RoSSjanie polowali na "Orła" od czasu ucieczki z Tallina, oskarżyli go o zatopienie dwóch ruSSkich okrętów "Metallista" i "Pioniera". Brytyjczycy wiedzą, że to roSSjanie stoją za obydwoma "wypadkami". Churchill umiejętnie przewidywał w roSSji sojusznika w walce z Hitlerem, więc nie chciał ich drażnić.

Piramidoglowy

Garth Barnard twórca "WWII Air Crash Detectives", wspominał, że ciężko było mu znaleźć materiały do filmu gdyż rząd Wielkiej Brytanii w latach 90 przedłużył tajność dokumentów w sprawie katastrofy o kolejne 70 lat.

ocenił(a) film na 3
Piramidoglowy

To nie był zamach, oni zawadzili o palmę.

ocenił(a) film na 1
Piramidoglowy

Codo ludzi w wodzie, to nigdzie filmowcy nie stwierdzili, że nasi coś odpalili/ustrzelili.

ocenił(a) film na 3
harkonen_mgla

Pod koniec filmu jest taka gadka.

ocenił(a) film na 1
grd1

Nieo sukcesie w ostatniej misji.

ocenił(a) film na 10
harkonen_mgla

Orzeł zatopił niemiecki transportowiec Rio de Janeiro, który płynął z żołnierzami niemieckimi gotowymi do inwazji na Norwegię. Oprócz tego według roSSjan, "Orzeł" zatopił ich dwa statki - "Metallista" i "Pioniera". Od tego czasu, roSSjanie polowali na Orła. Jest prawdopodobne, że w końcu go dopadli i zatopili.

ocenił(a) film na 1
Flashlight_Beam

Ty na serio? Rosjanie poza Bałtykiem na europejskim teatrze działań wojennych?

ocenił(a) film na 10
harkonen_mgla

Oczywiście. RoSSjanie polowali na "Orła" co najmniej od czasu jego ucieczki z Tallina (choć bardzo możliwe, że już wcześniej). Między innymi zastawiali zagrody minowe, żeby go zatrzymać w Zatoce Fińskiej. Mówił o tym np. ŚP profesor Wieczorkiewicz. Jak pisałem, wg. nich "Orzeł" zatopił ich dwa okręty. Gdzie dokładnie go zatopili - nie wiadomo. W tym czasie byli nadal wiernym sojusznikiem III Rzeszy.  Dowiemy się dopiero, gdy Brytyjczycy, lub roSSjanie odtajnią akta. Tzn. wtedy poznamy prawdziwe miejsce zatopienia.

ocenił(a) film na 1
Flashlight_Beam

I śmigali po Morzu Północnym wz niemieckimi pilotami na pokładzie.

ocenił(a) film na 10
harkonen_mgla

Nie musieli, choć mogli z racji sojuszu z Hitlerem. Najpewniej "Orła" zatopił jednak ruSSki okręt podwodny, a nie nawodny.

ocenił(a) film na 1
Flashlight_Beam

Odważni, alinci naparzają się z nazistami, a oni pływają :) Niemieckich torped i brytyjskich bomb głębinowych się nie boją. I z ruskimi kompasami i ruskim wyszkoleniem okręt podwodny zatapiają... No, no, szkoda że po czerwcu 1941 oklapli...

ocenił(a) film na 10
harkonen_mgla

Wszystko ci się pomieszało. Polska miała wtedy dwóch wrogów - Niemcy i roSSję, którzy razem, wspólnie rozpętali wojnę i w tamtym czasie byli aliantami. RoSSjanie mogli przepływać przez cieśniny bez żadnego problemu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones